U3A Groups Timetable by Day of Week

The following table gives a list of U3A groups ordered by the day of the week when meetings are held. Click here to see an alphabetical list of groups.  If you are not a member of West Wilts U3A you may attend two sessions at a cost of £2 per session.  After that you will need to join West Wilts U3A.

Groups listed by weekday meeting
Group Day Time Week Notes
Architecture Monday 14:15 4th
Bridge Monday 13:45 Weekly
Canasta Monday 14:00 1st/3rd
Chess & Cribbage Monday 17:00 1st to 4th
French conversation Monday 10:30 2nd/4th
Local history Monday 10:30 2nd
Pilates Monday 13:45 Weekly
Relaxation Monday 14:00 1st/3rd
Scrabble Monday 14:00 2nd/4th
Spanish Monday 14:00 Weekly
Stage and screen Monday 14:15 2nd
Zumba gold Monday 15:00 Weekly
Bookworms Tuesday 14:00 4th
Carcassone Tuesday 14:00 1st
Computer Club Tuesday 09:00 1st/3rd
Computing Mac Tuesday 09:30 2nd/4th
Craft 2 Tuesday 14:00 4th
Craft 4 Tuesday 13:30 2nd
History Tuesday 14:15 1st
Mah-Jong Tuesday 14:00 4th
Painting 3 Tuesday 09:30 Weekly
Philosophy  Tuesday 14:30 2nd/4th
Poetry Tuesday 14:00 3rd
Quiz Tuesday 14:00 3rd
Science & Engineering Tuesday 14:30 2nd
Table Tennis Tuesday 12:00 Weekly
Tai chi Tuesday 09:30 Weekly  1st Tuesday 11:30
Antiques and collectables Wednesday 14:00 4th
Archaeology Wednesday 14:30 2nd
Computer beginners plus Wednesday 14:30 weekly
French 2 Wednesday 10:30 weekly
Gardening Wednesday 10:30 1st
Ipad/Ipod/Iphone Wednesday 09:30 2nd/4th
Italian Wednesday 10:00 2nd/4th
Machine Sewing Wednesday 09:30 2nd
Short story writing Wednesday 14:30 4th
Singing-for-pleasure Wednesday 14:00 2nd/4th
Bird Watching Thursday 3rd times TBA
Boules Thursday 11:00 2nd/4th
Computing intermediate Thursday 09:30 Weekly
Cryptic Crosswords Thursday 10:00 2nd/4th
German Thursday 14:00 2nd/4th
German conversation Thursday 14:30 1st/3rd
Knit and Natter Thursday 14:30 1st/4th
Music 2 Thursday 14:15 3rd
Painting 2 Thursday 09:30 Weekly
Spanish intermediate Thursday 14:00 Weekly
Walking Thursday 14:00 Monthly Last Thursday of month
Whist Thursday 10:00 1st/3rd
Wine appreciation Thursday 15:00 Varies
Current affairs Friday 14:00 3rd
Genealogy Friday 10:00 3rd
Line Dancing Friday 13:30 Weekly
Music appreciation 1 Friday 14:15 1st
Music 3 Musical Allsorts Friday 14:15 4th
Painting 1 Friday 09:30 Weekly
Reading Friday 10:15 1st
Rummikub Friday 10:30 weekly
Short distance walking Fridays/Sundays 10:00 Weekly
Soup and pudding 1 Friday 12:30 2nd
Soup and pudding 2 Friday 12:30 Monthly last Friday in month
Explorers Sunday 10:00 1st In summer months only
Calligraphy No Set Day
Computing basic No Set Day
Day trips No Set Day
Theatre trips No Set Day