U3A Groups

Here you can find the full listing of all the groups that make up West Wilts U3A and some information about them. Many of the groups work on a monthly timetable, and the week column of the listing details which week of the month they meet. To see a list of groups ordered by the day of the week that their meetings are held click here.  If you are not a member of West Wilts U3A you may attend two sessions at a cost of £2 per session.  After that you will need to join West Wilts U3A. If you would like to join any of these groups, find out more or even propose a new group, then please contact the groups co-ordinator.  (Click on the group name for more information)

alphabetical group list
Group Day Time Week
Antiques and collectables Wednesday 14:00 4th
Archaeology Wednesday 14:30 2nd
Architecture Monday 14:15  4th
Badminton Monday 09:30 Weekly
Bird watching Thursday TBA 3rd
Bookworms Tuesday 14:00 4th
Boules Thursday 11:00 2nd/4th
Bridge Monday 13:45 Weekly
Calligraphy No Set Day
Canasta Monday 14:00 1st/3rd
Carcassone Tuesday 14:00 1st
Chess Wednesday 14:30 2nd/4th
Computer club Tuesday 09:00 1st/3rd
Computer group – mac Tuesday 09:30 2nd/4th
Computing – basic No Set Day
Computing – beginners plus Wednesday 14:30 weekly
Computing – intermediate Thursday 0930 Weekly
Computing – iPad/iPod/iPhone Wednesday 09:30 2nd/4th
Craft 2 Tuesday 14:00 4th
Craft 3 Thursday 10:00 4th
Craft 4 Tuesday 13:30 2nd
Cryptic crosswords Thursday 10:00 2nd/4th
Current affairs Friday 14:00 3rd 1st meeting 17th May
Day trips no Set Day
Explorers Sunday 10:00 1st In Summer months only
French conversation Monday 10:30 2nd/4th
French 2 Wednesday 10:30 Weekly
Gardening Wednesday 10:30 1st
Genealogy friday 10:00 3rd
German Thursday 14:00 2nd/4th
German conversation Thursday 14:30 1st/3rd
History Tuesday 14:15 1st
Knit and natter Thursday 14:30 1st/4th
Local history Monday 10:30 2nd
Mah-jong Tuesday 14:00 1st/3rd
Miniature quilts & hangings Monday 14:00 2nd
Music appreciation 1 Friday 14:15 1st
Music appreciation 2 Thursday 14:15 3rd
Music appreciation 3 Friday 14:15 4th
Painting 1 Friday 09:30 Weekly
Painting 2 Thursday 09:30 Weekly
Painting 3 Tuesday 09:30 Weekly
Philosophy Tuesday 14:30  2nd/4th
Photography Wednesday 14:00 last in month
Pilates Monday 13:45 weekly
Poetry Tuesday 14:00 3rd
Quiz club Tuesday 14:00 3rd
Reading group Friday 10:15 1st
Recorder playing Wednesday 10:00 2nd/4th
Relaxation Monday 14:00 1st/3rd
Rummikub Friday 10:30 weekly
Science and engineering Tuesday 14:30 2nd
scrabble Monday 14:00 2nd/4th
Sewing bee Wednesday 09:30 2nd
Short distance walking Friday/Sunday 10:00 Weekly
Short story writing Wednesday 14:30 4th
Singing for pleasure  Wed 14:00 2nd/4th
Soup and pudding 1 Friday 12:30 2nd
Soup and pudding 2 Friday 12:30  Last Friday of month
Spanish Monday 14:00 Weekly
Spanish intermediate Thursday 14:00 Weekly
Stage and screen Monday 14:15 2nd
Table tennis Tuesday 12:00 Weekly
Tai chi Tuesday 09:30 Weekly Note on the 1st Tues of month start is 11:30
Theatre No Set Day
Walking group Thursday 14:00 Last Thurs in month
Whist Thursday 10:30 1st/3rd
Wine appreciation Thursday 15:00 Monthly
Zumba gold Monday 15:00 Weekly